Законність рубок та легальність лісопродукції
можна перевірити он-лайн на сайті Держлісагентства, щомісяця оновлюється реєстр лісорубних квитків
 
 
Кожен громадянин, якщо він має сумніви щодо законності вирубки дерев на певній ділянці, може звірити її з реєстром. А також звернутися до відповідного лісництва чи лісгоспу за роз'ясненням.
ПЕРЕВІРИТИ ЛЕГАЛЬНІСТЬ ЛІСОПРОДУКЦІЇ за номером бірки, авто або ТТН-ліс можна за посиланням
 
 
При виявленні порушень повідомляйте про це поліцію
 
Також можна повідомити на телефон гарячої лінії Держлісагентства: 0-800-604-473.
 
Відповідні гарячі лінії працюють в обласних управліннях лісомисливського господарства (номери телефонів можна знайти на їхніх сайтах 
 
 
Якщо побачили сміття чи сміттєзвалище в лісі
 
 
Всі санітарні рубки необхідно заборонити
Важко знайти фахівців, навіть серед лісників, які будуть заперечувати проти давно доведених фактів, що санітарні рубки прикривають комерційну заготовку здорової деревини, а також завдають величезної шкоди лісовому біорізноманіттю..
Залишилось мало часу, аби довести, що санітарні (суцільні та вибіркові) рубки, та й в цілому заходи щодо поліпшення санітарного стану лісів, не дають ніякої користі для боротьби з «шкідниками» і хворобами лісу. Навпаки! Завдають шкоди лісу! Массова комерційна заготівля деревини ставить під  реальну загрозу лісовіу екосистему, тому,  повинна бути заборонена!
Останнім часом в Україні з'явилися серйозні наукові публікації, гостро критикуючі проведення санітарних (вибіркових і суцільних) рубок. Першопрохідцем в цьому став головний редактор популярного сайту «Український лісовод», лісничий М. Попков. У своїй статті «Рубки лісу в Україні: практика, теорія, проблеми» він розкритикував санітарні рубки з точки зору лісогосподарської практики:
«1. У переважній більшості випадків, вибіркові санітарні рубки проводяться необґрунтовано з погляду лісової науки, перешкоджаючи  збереженню і відновленню біологічного різномаїття лісів;
2. Законодавчо затверджена процедура планування і проведення вибіркових санітарних рубок створює ідеальні умови для їх трансформації в копальневі рубки, націлені на заготівлю кращих (а не хворих ) дерев;
3. Контроль за проведенням вибіркових санітарних рубок практично неможливий».
Аналізуючи сучасну лісогосподарську практику проведення санітарних рубок в Україні, М.Попков приходить до головного висновку, що «вибіркові санітарні рубки є узаконеним способом здійснення «розкрадання деревини в особливо великих розмірах», або здійснення комерційних заготовок в інтересах лісокористувача, але на шкоду лісі» .
Екологічна шкода санітарних рубок лісі в цілому було проаналізовано і узагальнено недавно фахівцями Київського еколого-культурного центру в монографії «Санітарні рубки в об'єктах ПЗФ. Екологічна шкода і протизаконний вид діяльності» (В.Є.Борейко, Г.Н. Левіна) і «Критика регуляційних заходів на територіях суворого природоохоронного режиму (категорія I-А МСОП / IUCN) »(В.Є.Борейко, И.Ю . Парнікоза). Авторами було доведено, що санітарні рубки знищують місця проживання 122 червонокнижних видів фауни і флори, а також місця проживання 119 видів тварин, занесених до списку II Бернської конвенції. Крім цього, санітарні рубки сприяють негативній селекції, порушують закономірність природного відбору, негативно впливають на водний режим, створюють фактор занепокоєння для лісової фауни, завдяки їм вилучаються мінеральні речовини.
Чи є санітарні рубки санітарними?
Провідний український фахівець в області захисту лісу, доктор сільськогосподарських наук, професор В.Л. Мєшкова пише: «Аналіз численних зарубіжних публікацій та нашого досвіду свідчить, що проведення санітарних заходів дуже рідко призводить до поліпшення санітарного стану лісів».
Згідно Санітарним правилам в лісах України, до заходів щодо поліпшення санітарного стану лісів відносяться:
вибіркові санітарні рубки.
суцільні санітарні рубки.
ліквідація захаращеності (боротьба з мертвою деревиною).
Давайте уважно розглянемо їх з точки зору ефективності боротьби з «шкідниками» і хворобами лісу.
Ліквідація захаращеності (боротьба з мертвою деревиною)
Згідно Санітарним правилам в лісах України ліквідація захаращеності проводиться шляхом збору поваленого сухостою. Це - «високі» пні, хмиз, повалені дерева, лісорубні залишки.
Не допускається в молодняках мати сухостою більше 1 куб. м на гектар, у всіх інших більш старших лісових насадженнях - більше 3 куб. м. на гектар. Для лісових об'єктів ПЗФ дозволено мати 30 куб. м на гектар.
Вважається, що в сухість розмножуються «шкідники» і хвороби лісу, більш того, сухостій сприяє пожежі, тому з ним потрібно боротися. Цей міф лісничі знають з пелюшок. Сучасні наукові дослідження говорять зовсім про інше.
За даними професора В.Л. Мєшкової сухостій найчастіше взагалі всихає без стовбурових «шкідників». Він також не є горючим матеріалом, так як кора і дрібні гілки давно впали на грунт. Зате загиблі дерева затінюють ґрунт, зберігають її вологість, є місцем розмноження ентомофітів - ворогів «шкідників» лісу. Не слід прибирати, а особливо спалювати порубкових залишків. За даними В.Л. Мєшкової в порубкових залишках, особливо в листяних лісах, поселяються корисні для розкладання деревини комахи. Більш того, в більшості областях України порубкові залишки висихають дуже швидко, що робить їх непридатними для заселення або розвитку «шкідливими» комахами. Так, дослідженнями В.Л. Мєшкової встановлено, що в порубкових залишках від рубки дубів може розвиватися 35 видів комах, з яких тільки два види - (дубовий заболонник і дубова двоплямова вузькотіла златка) можуть становити загрозу для живих дерев. Однак їх личинки не встигають розвинутися, так як порубкові залишки швидко висихають.
У нових Санітарних правилах в лісах України, затверджених в 2016 р, вже немає вимоги спалювати порубкові залишки, однак у багатьох лісгоспах по-старому їх продовжують спалювати, чим завдають збитків лісу,  знищуючи структуру підґрунтя та ґрунту.
Сухі дерева і порубкові залишки, які пролежали на землі більше року, вже не є місцем розмноження «шкідників» лісу. Навпаки, в мертвій деревині мешкає близько 1/3 всього лісового біорізноманіття - мохи, папороті, гриби, тварини, які являются дуже важливим елементом лісових екосистем.
У Санітарних правилах в лісах України йдеться про необхідність залишати в лісах, не хворої, 3 куб. м мертвої деревини в лісі (а для молодого лісу - 1 куб. м). Однак хто, де і коли науково обґрунтував ці цифри? Таких фахівців ні хто не знає. В.Л. Мєшкова вважає, що ця норма не обгрунтована.
Все це говорить, що ліквідація захаращеності (боротьба з мертвою деревиною) як міра по поліпшенню санітарного стану лісів є не тільки абсолютно марною, але й шкідливою для лісу.
Вибіркові санітарні рубки
Згідно  з Санітарним правилам в лісах України, з метою поліпшення санітарного стану лісу, необхідно вилучати дерева з плодовими тілами різних грибів-трутовиків, а також пошкоджені кореневою губкою або опеньком.
Однак ця вимога написано людьми, які явно не розбираються в біології грибів. Справа в тому, що плодове тіло, поки лісники визначать хворе дерево під рубку, вже встигне поширити по лісі тисячі супорів, а рубка дерева тільки сприятиме додатковому розсіюванню спор.
Більш того, під час вибіркової рубки пошкоджуються здорові дерева, які заражаються розсіяними, завдяки лісничим, спорами.
Дослідженнями професора С.Ф. Негрецкого та інших вчених давно доведено, що немає сенсу рубати сосну, заражену кореневою губкою. По-перше, перевозячи по лісі заражені стовбури дерев, лісники сприяють зараженню спорами кореневої губки здорових дерев на інших ділянках лісу. По-друге, на вирубаному ділянці лісу зберігається міцелій кореневої губки, і вона все-одно вразить виросли тут в майбутньому сосни.
 
Санітарні правила в лісах України зобов'язують лісокористувачів вирубувати дерева з омелою, а також уражених поперечним і іншим раком. Ці пункти правил також безграмотні. Омела в лісі практично не зустрічається. Поширена омела тільки в населених пунктах й уздовж доріг. Більш того, за недавніми даними українських вчених, омела, навпаки, сприяє зростанню дерев, тобто є корисною для дерева. Що робить боротьбу з омелою вже шкідливим заняттям.
Однак найголовніший шкоду вибіркових санітарних рубок полягає в тому, що при рубці так званих «хворих» або «усихаючих» дерев, а також їх трелювання і очищення лісосік обов'язково пошкоджуються здорові дерева. Більш того, в результаті вибіркових санітарних рубок відбувається різке освітлення залишилися дерев, що сприяє їх заселення «шкідниками», хворобами, появи сонячних опіків і морозобоін. Різке освітлення дерев призводить до нагрівання їх стовбурів, що привертає «шкідників». Цей процес буде постійно продовжуватися, провокуючи проведення все нових вибіркових санітарних рубок, потім - і суцільної санітарної рубки.
Вчені довели, що вибіркові рубки в сосняках призводять до травмування 27% дерев, і збільшення чисельності стовбурових «шкідників» в 2-3 рази через 1-2 роки після вирубки.
С.В. Нікітіна пише, що рубки після сухостою ще більше прискорили висихання дерев. Ю. Ликов повідомляє, що будь-який виріджування лісу призводить до ще більшого зараження деревостанів щітіністим трутовиком. Розмноження дубового вусаня, на думку Д.Ф. Руднєва, сприяє проріджування лісу. П.М. Рафес пише про те, що рубки в лісах сприяють шкідливої ​​діяльності комах.
Незрозуміло одне, чому лісники не слухають свою лісову науку і продовжують санітарними рубками губити лісу і імітувати «захист» лісу від «шкідників»?
Суцільні санітарні рубки
У випадку з проведенням суцільних санітарних рубок з'являються нові проблеми. Наприклад, після проведення суцільної санітарної рубки може піднятися рівень грунтових вод, що не завжди корисно для лісу.
На кордоні рубки після суцільної санітарної рубки починається процес ослаблення дерев, який поступово розширюється до 50 м від неї.  Все це пояснюється тим, що під час суцільної санітарної рубки на досить великій площі за невеликий проміжок часу рубаються всі дерева, що призводить до різкої зміни режимів освітлення, дія вітру, температури і вологості. Тому на кордонах лісосік після суцільної санітарної рубки виникає ветровал, підрив кореневої системи, висихання дерев, що привертає шкідливих» комах.
За даними В.Л. Мєшкової, на кордоні з суцільною рубкою на 30-метровій глибині лісу гине 15% сосни і 40% -70% - ялин.
На її думку, «внаслідок різкого освітлення стіни лісу на вирубках і гарі складаються сприятливі умови для спалахів масового розмноження хвоєїстівних комах, зокрема, рудого соснового пильщика, площа осередків якого в лісах України збільшилася більш ніж в 12 разів в 1978-2008 рр. в порівнянні з періодом 1947-1977 рр.
Можна без перебільшення сказати, що проведення суцільних санітарних рубок сприяє збільшенню кількості комах «шкідників».
У зв'язку з цим суцільні санітарні рубки як «санітарна» міра-не тільки марна для боротьби з «шкідливими» комахами і хворобами лісу, а й шкідлива, повинна бути заборонена.
Оперативні рубки або залишити все як є?
 У літні місяці комахи розмножуються в стовбурах дерев протягом декількох тижнів. Тому така рубка повинна проводитися оперативно, чому і запропоновано назвати її «оперативної». Замість всіх інших санітарних рубок і прибирання хмизу, які не мають ніякого відношення до поліпшення санітарного стану лісу, а тільки шкодять лісі.
Іншим методом боротьби з короїдом і іншими стовбуровими шкідниками є метод «залишити все як є». Справа в тому, що згідно з екологічної системи »Вольтера-Лотки», чисельність хижаків завжди слід рахувати  за числом жертв. У короїдів є свої природніі вороги - птахи, комахи, які слідом за їх спалахом різко збільшують свою чисельність і гасять розмноження короїдів.
Не можна погодитися з тією точкою зору, що поява комах «шкідників» в лісі однозначно означає загибель всіх дерев.
Листяні дерева витримують неодноразове сильне пошкодження листя, і крони відновлюються. Хвойні дерева більше страждають від «шкідливих» комах, але і вони можуть відновитися (15). Більш того, дерева організовують відсіч жукам- «шкідників», заливають їх живицею або соком в входах.
Природа сама себе регулює. Якби комахи-шкідники »дійсно були небезпечні для дерев, за мільйони років свого існування вони давно б винищили на Землі все лісу.
Рубки реконструкції та рубки лісовідновлювальні
Згідно Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Кабінетом Міністрів України № 724 від 12.05.2007 р, до рубок формування і оздоровлення лісів, крім санітарних рубок, відносяться також рубки реконструкції та лісовідновлювальних
Проведення їх з екологічної точки зору також викликає великі сумніви. Так, згідно з даними Правилами, рубки реконструкції проводять з метою «заміни малоцінних» порід дерев на цінні - дуб, сосну 
До «малоцінних» лісники віднесли: граб, тополя, осику, березу. Якщо деревина цих порід не продається, її рекомендується спалювати. Це маячня розписується в спеціальних підручниках, за якими майбутні лісники вчаться господарювати в лісі.
Авторам Правил поліпшення якісного складу лісів, як і підручників по лісовому господарству невтямки, що знищення так званих «малоцінних» порід дерев губить місця проживання рідкісних видів фауни і флори, призводить до зміни мікроклімату, сприяє висиханню річок, зменшує біорізноманіття.
Тому рубки реконструкції та рубки лісовідновлювальних, слідом за санітарними, також повинні бути заборонені.
Санітарні та інші рубки в об'єктах ПЗФ
У Санітарних правилах в лісах України, затверджених в 2016 р, будь-які санітарні рубки і ліквідація захаращеності заборонені в природних заповідниках, заповідних урочищах і заповідних зонах національних парків і біосферних заповідників, а суцільні санітарні рубки заборонені в заказниках, а також в зонах регульованої рекреації біосферних заповідників, національних парків та регіональних ландшафтних парків.
Однак цього явно недостатньо. Так як будь-який захід щодо поліпшення санітарного стану лісів: ліквідація захаращеності (боротьба з мертвою деревиною), суцільні і вибіркові санітарні рубки, а також рубки лісовідновлювальних, рубки реконструкції та ін., не тільки знищують місця проживання 122 видів червонокнижних тварин і рослин, не приносять ніякої користі в боротьбі з «шкідниками» і хворобами лісу, а навпаки, сприяють їх поширенню, у всіх категоріях об'єктів ПЗФ,тому ці рубки повинні бути заборонені.