Найкращі дитячі книжечки 2017 The Guardian

21 грудня 2017

0-4 роки
1.  «Казка (Хвіст) Катінки», Джудіт Керр, HarperCollins.
Від улюбленої авторки «Киценьки» та «Тигра, який прийшов на чаювання», ця історія котячих пригод сніжно-білої Катінки та її незвичайного хвоста зачарує малюків своїм м’яким золотаво-плямистим затишком.


2. «Вибір ялинки», Патрисія Тот, Walker.
Передчуття свята – основа цієї римованої обрядової розповіді про вибір і прикрашання новорічного дерева. Всі масивні яскраві зображення наче випромінюють світло, від людей до домашніх тварин і пишного вбрання Санти: дочитавши книгу до кінця, читачі також сяятимуть.


3. «Австралійська сова», Філіп Бантінг, Scholastic
У серії чудових візуальних/словесних жартів австралійська сова (або південна голконога сова) не може досягти миру, якого прагне, аж поки, відмовившись й надалі бути снігодурнем, телепнем або світлодумом, вона злітає і залишає Ніпок.


4. «Дванадцять днів Різдва», Faber
В чудовій позолоченій обкладинці, сповнена темних таємниць і тонкого гумору, ця чудово видана версія улюбленої різдвяної пісні знайомить дітей з пригодами жаби-стрибунця і дятла-барабанщика, а також  куріпок, грушевих дерев і співочих пташок, зображених за допомогою чорнил, акварелі та колажу.

 5-8 років
1.  «Одне різдвяне бажання», Кетрін Ранделл, Bloomsbury
Перша спроба Ранделл у жанрі дитячої літератури, яка потрапила у фінал премії Costa,  – це дотепна історія про самотнього хлопчика, чотири неслухняні ялинкові прикраси і бажання, яке загадали на неймовірну зірку, чудово доповнена вигадливо розкішними ілюстраціями Саттона.


2. «Казки», Гіларі МакКей, Macmillan
Захопливі рамкові історії, несподівані повороти сюжету і подробиці, які стимулюють мислення – МакКей поновлює класичні казки, у тому числі «Дванадцять танцюючих принцес» і «Румпельштільцхен», у цій розкішній збірці, яку прикрашають експресивні чорно-білі малюнки Гібба.


3. «Прославлені пірати», Девід Лонг, Wide-Eyed
Захоплива документальна розповідь-розслідування – скринька зі скарбами життя, вмінь, кораблів і трофеїв піратів під збільшувальним склом (що прикріплене під обкладинкою), галерея шахраїв та словник піратського сленгу. Свистати всіх нагору!


4.«М» як «Мистецтво», Пол Терблі, Hodder
Серед різноманіття дитячих книг у жанрі нон-фікшну про мистецтво алфавітний путівник Терблі вирізняється як книга, що знайомить з Національною галерею і багатьма художниками, техніками і напрямами у мистецтві, що з ентузіазмом розвінчує міфи, має надихаючий дизайн і дарує відчуття можливостей.


5. «Оркестр історій: Лускунчик», Джесіка Кортні-Тікл, Frances Lincoln
Ця апетитна музична книга з чудовим дизайном і яскравими ілюстраціями вводить уривки з балету Чайковського «Лускунчик» у контекст солодкої, мов мармелад, історії.

 8-12 років
1. «Світ Мумідолу», Філіп Ардаг, Macmillan
У небесно-блакитних і золотих кольорах, з передмовою Френка Котрелла-Бойса та знаменитими ілюстраціями Туве Янсон – це важкенький, дотепний ретельно складений путівник для знайомства з мумі-тролями, їхніми друзями, їхньою філософією та звичками, а також із життям їхньої таємничої авторки, який багато годин вивчатимуть юні та дорослі фанати.


2. «Поза законом», Еон Колфер та Ендрю Донкін, Hodder
Цей захоплюючий графічний роман – історія подорожі дванадцятирічного Ебо з його селища в Північній Африці після поминок брата і небезпечне переправлення через Середземне море. Тут багато контрастів – холодне море і палюча пустеля, маленька доброта і звична жорстокість, надія і розпач, це непересічна історія.


3. «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану», Дж. К. Роулінг, Bloomsbury 
Третю історію про пригоди Гаррі у Хогвартсі оживляють чудові малюнки Джима Кея.   Від сутінкової величі автобусу «Нічний лицар» до плямистого яскравого пір’я гіпогрифа Клювокрила – його роботи наповнюють світ Роулінг новими відтінками магії.


4. «Острів наприкінці всього», Кіран Мілвуд Харгрейв  , Chicken House
Аміхан прожила все життя на острові Куліон, багато мешканців якого хворіли на проказу, у тому числі матір Амі. Але все одно це місце радості, поки жорстока постанова уряду не розлучила родини і не позбавила дітей їхнього коріння. Другий роман Мілвуд Харгрейв, що увійшов до фіналу премії Costa, – це оригінальна і гірка історія, насичена відчуттям дикої природи.

 12+
1.  «Книга пилу», 1-й том – «Прекрасна дикунка», Філіп Пулман, David Fickling
Довгоочікуване повернення Пулмана у світ його «Темних начал» місцями дійсно темне. Коли Малкольм Полстед, 11-річний син лендлорда, і Еліс Парслоу, 15-річна посудомийка, перевозять крихітну Ліру Белаква річкою, що вийшла з берегів, на каное Малкольма, загроза хвиль жорстока і жахаюча (а Еліс застосовує сильні вислови). Читач, який порине у цю книгу, незалежно від віку матиме змогу насолодитись спостереженням за справжньою майстерністю розповіді.


2. «Речі, які може робити яскрава дівчина», Саллі Ніколс, Andersen
Героїні захоплюючої розповіді Ніколс – Евелін, яку виховують для заміжжя замість навчання, Мей, вільнодумна дочка квакера, і Нелл, витривала і працьовита, опора для своєї бідної родини. Всі вони  боротимуться за право голосу, але привид війни все ближче, чим вони пожертвують – і що в них заберуть? Незабутній історичний роман.


3. «Ненависть, яку ти віддаєш», Енджі Томас, Walker
Надзвичайний дебют, цей американський роман, на створення якого надихнув рух «Чорні життя важливі» – історія Старр Картер, друга якої Халіла на її очах застрелив офіцер поліції і чиє  розсічене на «до» та «після» життя було зруйноване цієї трагедією. Роман, повний експресивних подробиць та іронічного гумору, завдяки харизматичному розповідачу читається як класичний текст.


4. «Супутник», Нік Лейк, Hodder
Лео народився у космосі, все своє життя прожив на космічній станції «Місяць-2» з друзями – космічними дітьми Ліброю та Оріоном. Зараз, у 15 років, він фактично зобов’язаний вперше полетіти на Землю, але там на нього очікує набагато більше, ніж ферма його дідуся і пригоди, які він собі обіцяв. Ця незвичайна наукова фантастика, розповідь у стислій символічній манері Лео, нагадує своєю різноплановістю та гуманізмом найкращі романи Ієна Бенкса.

Назад